SİSTEMİN KULLANILDIĞI ALANLAR

  AÇIK ALAN SERİNLETME : OTELLER, RESTAURANTLAR, PARK, BAHÇE, PASTANELER, VİLLA, vb GİBİ YAZIN SERİNLİK İSTENEN HER AÇIK ALAN.

 

  TEKSTİL NEMLENDİRME : DOKUMA, İP BÜKÜM, AKTARMA GİBİ NEM GEREKTİREN DİĞER TEKSTİL BİRİMLERİ.

 

  TURİZİM

 

  BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIK

 

  AT AHIRLARI

 

  TAVUK ÜRETME ÇİFTLİKLERİ

 

  TÜTÜN FABRİKALARI

 

  ŞARAP MAHZENLERİ

 

  SERALAR : SULAMA ve İLAÇLAMA

 

  ÇİÇEKÇİLER

 

  SEBZE HALLERİ

 

  ATIK İŞLEMLERİ

 

  KOKU GİDERME

 

  TOZ BASTIRMA

 

  MANTAR ÜRETİMİ

 

  SOĞUK HAVA DEPOLARI

 

            SİSLEME

 

 

Doğrudan ortama su pülverizasyonu ve suyun buhar haline gelmesi nedeniyle bu sistem nemlendirme için ideal bir olanak sunmaktadır.Nem gereksinimi olan her ortamda ucuz,kolay monte edilebilir ve verimli bir alternatiftir.

SERACILIK : Özellikle tropikal ve sub-tropikal tarımsal ürünler
seracılığında,bitkinin nem gereksinimi yüksektir.ARAS sistem istenilirse %90 nem oranının üstüne bile çok uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duymadan ulaşır.Ortama konulacak bir nem kontrol ünitesi ile istenilen nem oranı fikse edilebilir.Aşırı sıcaklarda,bitkilerin zarar görmemesi için cebri havalandırma ile ortama gelen taze hava yeniden su buharı ile karşılaşarak,sera içi ısının düşmesi sağlanır.
Seracılıkda ileri teknolojileri uygulamada öncü olan İsrail?de bu sistem çok yaygın olarak kullanılmakta ve verim artışları sağlanmaktadır.Muz seracılığı,çiçek seracılığı ve fidan yetiştiriciliği ile iştigal eden seracılarımızın vakit geçirmeden sistemimizle tanışmalarını öneririz.


MANTAR ÜRETİMİ : Neme en çok gereksinim duyan bitkilerden mantar üretim tesisleri için sistemimiz %90 ve üstü oranlara kadar kolaylıkla ulaşabilecek bir seçenek sunmaktadır.

TAVUK VE YUMURTA ÜRETİMİ : Kanatlı hayvan üreticilerimizin
aşırı sıcaklarda kimi zaman çaresiz kaldıkları ve kitlesel ölümleri gözledikleri bilinen bir gerçektir.Kümes içi ısının 30 C yi aştığı zamanlarda pedli serinletme sistemleri yetersiz kalmaktadır.Hatlı olarak uygulanan yöntem ile soğuk buhar üreten sistemimiz,kümes içi sıcaklığın 3 ila 6 C düşmesini sağlamaktadır.Fanların devreye girmesi ile taze gelen havanın bu soğuk buharla teması ile doygun nem oranına ulaşmadan serin hava sirkülasyonu sağlanır.Özellikle ABD?de gerek et pilici üretiminde ve gerekse yumurta tavukculuğunda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kümese yeni giren civcivlerin ilk iki hafta boyunca nemli bir ortamda bulunmaları,vücutlarındaki su miktarını kaybetmemeleri için gereklidir.Tavuklar için %65-70 olan bu oran,hindi yetiştiriciliğinde daha yüksek bir seviyededir(%75-80).Sistemimiz bu nem oranlarını kolaylıkla sağlayacak , ortama konulacak ve sistem merkezine kumanda edecek bir nem kontrol ünitesi ile de nem miktarı standardize edilebilecektir.


BESİCİLİK- HARALAR : Serinleme gereksinimi,kuşkusuz insanlarda olduğu kadar hayvanlar içinde çok önemlidir.Besicilerimiz sıcak yaz günlerinde hayvanlarının yemlenmede isteksizlik gösterdiklerini,kilo kaybettiklerini gözlemişlerdir.Sistemimiz ortamı serinletrek et tutma özelliklerini artırma ve süt veriminindeki azalmaları önleme açısından yarar sağlamakta hayvanların aşırı sıcaklar nedeniyle strese girmelerini önlemektedir.

SOĞUK HAVA DEPOCULUĞU : Depolara çekilen yaş meyve-sebzenin bozulması, içerdikleri nemin kaybolması ile başlar.Bu açıdan soğuk odaların istenilen ısı seviyesinde tutulmuş olması yeterli değildir,sözgelimi elma depoculuğunda ortamda bulunması gereken nem miktarı %93 dür.Sistemimiz odalar boş iken kolaylıkla monte edilebilir ve kapılar kapatıldıktan sonra istenilen nem oranına ulaşmada sorunsuz,ekonomik ve verim artırıcı fonksiyonunu yerine getirir.

 

ŞARAP MAHZENLERİ : Şarap üretim tesislerinde depolama mahallerinin,nemli ve serin yerler olma gereği bilinen bir gerçektir.Şişelenmiş ürünlerde mantar tapaların kuruyarak şarabın bozulmasına yol açma riskini nemli ortam ortadan kaldrır.Fıçılarda dinlendirilen ürün ise ahşap gövdelerin nem kaybederek kuruması nedeniyle sıkıntı yaratmaktadır.Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için sistemimiz ideal bir seçenektir.

TÜTÜN DEPO VE İŞLEME TESİSLERİ :Tütünlerin çeşitli dönemlerinde uygulanan teknolojik işlemler sırasında yapılan rutubet ölçümlerinde yararlı tav oranı %12 ? 16 arasıdır.Bu tav miktarının korunması için ortam neminin % 60 -75 dolayında olması gerekir. Fermantasyon evresinde nem-sıcaklık faktörlerinin ürün üstünde olumlu etki yapmasını sağlamak için sistemimizi üretici,tüccar ve işletmecilerimize öneririz.Az tavlı ürünlerin verdiği fireler,sistemimizin kurulum ve işletim masrafının çok üstünde bir değer kaybıdır.


Anket

  AÇIK ALAN SERİNLETME SİSTEMİNİ DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZMÜ